تبلیغات
بزرگترین وبلاگ عکس و آهنگهای روز - برج متحرک در دبی! + فیلم

برج متحرک در دبی! + فیلم

  • 12:56 ق.ظ

تنها در چند دهه، دبی توانسته است خود را از چشم‌انداز یك صحرای بی آب و علف به عرصه‌ی حیرت‌انگیزی از تركیب بلند پروازانه‌ترین سازه‌های معماری جهان تبدیل نماید. نظام پادشاهی این كشور به منظور تنوع بخشی به اقتصاد – با استفاده از ذخایر وسیع نفتی كه اینروزها رو به كاهش است- دبی را به یكی از منحصر به فردترین و خاص‌ترین جنگل‌های شهری دنیا تبدیل كند تا به این ترتیب به یكی از اهداف غیر قابل اجتناب صنعت جهانگردی بدل شود. البته منابع سرسام آور نفتی كه در پیرامون این سرزمین خوابیده آن ها را در موفقیت به رسیدن به این تحول یاری نموده است.‌

 

به نظر می‌رسد دو چیز در همه‌ی سازه‌های حیرت‌انگیز دبی مشترك است: هرچه در بنای این سازه‌ها به كار می رود باید گران قیمت باشد و همچنین باید كاملا بزرگ باشد. به عنوان مثال برج خلیفه را در نظر بگیرید. این برج كه در سال 2010 افتتاح شد، با ارتفاع حیرت‌انگیز 2716.5 فوت ( 828 متر) ركورد مرتفع‌ترین سازه‌ی جهان را شكست. برای درك بهتر این ارتفاع بدانیم كه این اندازه تقریبا دو برابر ارتفاع برج امپایر استیت در نیویورك است كه با 1454 فوت ( 443 متر) قد برافراشته است.

 

از این دست چیزها در دبی بسیار به چشم می‌خورد. در افق معماری آن نیز یكی دو جین از این پروژ‌های در دست ساخت به چشم می‌خورد. همه‌ی این‌ پروژه‌ها نیز دارای ابعاد عظیم و مشخصات حیرت انگیز هستند. اگرچه عربستان سعودی گوی رقابت مرتفع‌ترین سازه‌ی جهان را ربوده – برج پادشاهی در سعودی دارای ارتفاع 3280 فوت (999.5 متر) است. – ولی برخی پروژه‌های در دست ساخت در دبی به زودی این ركورد را خواهند شكست. در حالی‌كه همه‌ی این عمارت‌های بلند مرتبه دارای همان سبك و سیاق بزرگی، جلال و درخشندگی بوده و این شهر را به شهرت بیش از پیش می‌رسانند.

 

آنچه در ادامه می‌آید شش مورد از این پروژه‌های معماری با شكوه و بی‌نظیری هستند كه در دست اجرا بوده و برخی از آن‌ها تا پایان 2014 به بهره‌برداری خواهند رسید.

 

6. مارینا (تفریحگاه ساحلی) دبی (327 میلیون دلار به بالا)


مارینا (تفریحگاه ساحلی) دبی

 

تفریحگاه ساحلی مارینا دبی كه تجربه‌ی دیگر یك سازه‌ی عظیم است خود شهر بزرگی در میان این شهر است. این سازه كه عظیم‌ترین سازه‌ی ساحلی ساخته شده به دست بشر است، دارای طرح بدنه‌ای مصنوعی به شكل امواج آب است كه در برگیرنده‌ی هتل‌های بی‌شمار، صدها فروشگاه و رستوران، و بسیاری اماكن اقامتی است. تنها فاز اول این پروژه 1.2 میلیارد دینار امارات هزینه برداشته كه برابر 326 میلیون دلار آمریكاست.

 

آنچه این تفریحگاه ساحلی را بیش از همه از سایر موارد مشابه متمایز می‌سازد، طراحی محیطی آن است. این طراحی كه كوشیده تا ساكنین آن را وادار نماید كه حتما به تفرج در محیط پیرامون تفرجگاه بپردازند و تجربه‌ی زندگی در آن محیط زیبا را درك نمایند. این تفرجگاه در برگیرنده‌ی فضاهای عمومی وسیعی است كه حدود 12% كل مساحت پروژه را به خود اختصاص داده است. پارك‌ها و مسیرهای پیاده‌روی در سرتاسر پروژه گسترده شده‌اند و چشم‌انداز طبیعت در این منطقه آن را از پراكندگی‌های بی‌هدف شهری كه در سایر اماكن دبی به چشم می‌خورد متمایز نموده است.


تكمیل این پروژه در دست اجراست و فضاهای عظیم دیگری مدام به آن افزوده می‌شود. برآورد می‌شود كه این پروژه هنگامی كه تكمیل شود بتواند پذیرای حدود 120.000 نفر باشد.

 

5. برج متحرك (700 میلیون دلار)


برج متحرك

 

تنها پروژه‌ای كه ساخت آن هنوز شروع نشده برج متحرك دبی است كه بی‌شك جالب‌ترین پروژ‌ه‌ای است كه در دبی می‌توان دید. این سازه عمارتی است كه اگر محقق شود چشم اندازی باورنكردنی خواهد داشت.
نقطه‌ی آغاز این پروژه به سال 2008 بازمی‌گردد كه نخستین زمزمه‌ها در باره‌ی ساخت آن برخاست ولی به دلیل بحران‌های مالی موضوع ساخت آن به حاشیه رانده شد. البته این بحران مالی بسیاری از نقشه‌های بلند پروازانه‌ی امارات متحده را برای ساخت پروژه‌های عظیم برهم زد. برج متحرك توسط فردی طراحی شده كه پیشتر تجربه‌ای در زمینه‌ی ساخت آسمان خراش‌ها نداشته است. این برج به كمك انرژی حاصل از توربین‌های بادی و صفحات خورشیدی كه بر بام آن نصب شده در هر یك ساعت و نیم یك دور به دور خود می‌چرخد.
این شركت پیشتر اعلام كرده بود كه قصد دارد پروژه‌ی مشابهی را در نیویورك، مسكو و پاریس بسازد ولی هیچ یك از این شهرها هنوز موافقت خود را با ساخت یك برج گردان اعلام ننموده‌اند. با این حال این شركت قصد ندارد از انجام این پروژه‌ها  از جمله در دبی منصرف شود.

جالب‌ترین نكته در باره‌ی ایده‌ی ساخت این برج این است كه هر یك از طبقات آن به طور مستقل از سایر طبقات ساختمان می‌چرخد. آنگونه كه سایت پروژه می‌گوید: “ به همین دلیل بینندگان هرگز آن را دوبار به یك شكل نخواهند دید.” این سایت مدعی است كه این به معنای آن است كه بعد چهارم به این سازه افزوده می‌شود و آن بعد زمان است.

 

4. پل تقاطع شیخ رشید بن سعید (817 میلیون دلار)


پل تقاطع شیخ رشید بن سعید

 

تقاطع شیخ رشید بن سعید كه بناست در سال 2015 به پایان برسد، قرار است بزرگترین پل كمانی دنیا باشد كه مسافتی در حدود یك مایل (1609 متر) را دربر بگیرد. این پل حداقل 12 مسیر عبور خودرو داشته و همچنین دارای خط آهن و مسیر پیاده رو و عابر پیاده است. برآوردها حدود 817 میلیون دلار هزینه را برای تكمیل این پل پیش‌بینی می‌كنند. حدود 2000 مسافر خودرویی و 23000 مسافر ریلی هر ساعت از روی این پل عبور خواهند كرد.

 

این پل كه بدون هرگونه مهاركننده ساخته خواهد شد، دارای چندین جلوه‌ی هنری است كه باعث شده بتوان ادعا كرد كه آن یك پل منحصر به فرد است. مشعبل سدیر جمحكر- یكی از كارگزاران ارشد شركت سازنده‌ی پل- در مصاحبه‌ای اعلام كرد كه این پل متقاطع دارای نورپردازی تزئینی خواهد بود كه با استفاده از حسگرهای ویژه‌ای در مواقع خاص آن‌ را به طور هوشمند روشن خواهند كرد به عنوان مثال در مواقع خاصی كه بازتاب نور مهتاب تداعی می‌شود. وی در ادامه افزود كه طراحی پل نیز برآمده از آموزه‌های هنری بوده و با برخورداری از شكلی شبیه یك كمان از شكل تپه‌های رملی الهام گرفته است كه در چشم انداز صحراهای امارات عربی متحده فراوان به چشم می‌خورند.

 

3. آبراه عربی (11 میلیارد دلار)


آبراه عربی

 

این آبراه كه به عنوان بزرگترین آبراه جهان طراحی شده،‌ به مسافت 47 مایل (بیش از 75 كیلومتر) و برآورد هزینه‌ی 11 میلیارد دلار ساخته خواهد شد تا آب را از بخش‌های سرزمینی خلیج فارس در امارات به فضاهای جدید تفریحی و استراحتی كه در دبی ساخته می‌شود منتقل كند تا به منظور قایقرانی و كشتیرانی مورد استفاده قرار بگیرد. این آب از تفریحگاه ساحلی دبی جاری خواهد شد و پس از دور زدن به دور فرودگاه جهانی مركزی دبی به آبریز‌های پیشین باز می‌گردد.


نیازی به گفتن نیست كه بسیاری از دغدغه‌های زیست محیطی این پروژه را در بر گرفته است. از جمله‌ی این موارد جابجا كردن 1.1 میلیارد متر مكعب خاك است كه یك سرزمین آبی مصنوعی عظیم را بوجود خواهد آورد. اگرچه ساخت این پروژه در سال 2008 آغاز شد و برنامه ریزی‌ها اتمام آن را در سال 2010 پیش‌بینی نموده بود، هم‌اكنون ادامه‌ی پروژه متوقف شده و زمان آغاز دوباره‌ی آن نامعلوم است. شركت سازنده اعلام نموده كه: “ كار كانال عربی فعلا متوقف شده تا ما پروژه‌هایمان را مورد بررسی مجدد قرار داده و اولویت‌های سرمایه‌گذاریمان را در بازخورد به شرایط بازار بازبینی كنیم.”

این پروژه هرگاه كه به پایان برسد، دربرگیرنده‌ی چندین آبریز و آبشار در طول مسیر خواهد بود.

 

2. جزایر جهانی  (14 میلیارد دلار)


جزایر جهانی

 

این پروژه كه بی‌نهایت پرهزینه، بی‌نهایت بلندپروازانه و بی‌نهایت بدون تفكر لازم طراحی شده، مجموعه‌ای از 300 جزیره‌ی مصنوعی خصوصی است كه در طول سواحل دبی ساخته خواهد شد. این جزایر كه ساخت آن‌ها حدود 14 میلیارد دلار برآورد می‌شود، به نحوی سازمان دهی شده‌اند تا با فواصل مناسبی روی نقشه قرار گرفته و هریك بین 7 تا 35 میلیون دلار به فروش خواهند رسید. بد نیست بدانیم كه چشم‌انداز مناطق پیرامونی این جزایر بی‌نظیر خواهد بود.


متاسفانه این جزایر همچون جزایر گرانقیمت نخل دارای پیامدهای فاجعه‌بار زیست محیطی خواهند بود. ساخت این جزایر باعث ایجاد تاثیرات نامطلوب فراوان بر محیط زیست پیرامونی شده و آب شفاف ساحل را با خاك و آلودگی كدر كرده است و در نهایت محیط زیست بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری را به خطر انداخته است.


آنچه موضوع را بغرنج‌تر كرده این كه این جزایر پیش فروش‌ موفقی نداشته‌اند و همین موضوع باعث شده كه تعداد بسیار زیادی از آن‌ها رها شده و ادامه‌ی ساخت آن‌ها تا امروز متوقف شود. حقیقت این است كه همچون شكلاتی كه روی كیك آب می‌شود، جزایر رها شده دستخوش فرسایش شده و در حال حل شدن در دریا هستند.

 

1. دبی لند (64 میلیارد دلار)


دبی لند

 

والت دیسنی بكش كنار! پادشاه جدیدی به عرصه‌ی پارك‌های سرگرمی وارد شده است. پارك دبی لند كه دارای چندین و چند جاذبه‌ی سرگرمی، تجاری و پیشكش‌های تفریحی است تلاش بلندپروازنه‌ای است كه با سرمایه‌گذاری‌ شركت هلدینگ دبی – كه متعلق به شیخ محمد بن رشید آل مكتوم حاكم دبی است – برای ایجاد بزرگترین پارك سرگرمی دنیا طراحی شده تا مقصد گردشگران بین‌المللی باشد. این پارك از لحاظ ابعاد دو برابر پارك والت دیسنی در فلوریداست.


از لحاظ تنوع سرگرمی‌ها این پارك منحصر به فرد است. در میان طرح‌های سرگرم كننده‌ی این پارك مجموعه‌ی سرگرم كننده‌ی فوق ستاره‌های جهانی، پارك استودیو‌های بین‌المللی، یك پارك مسابقات سرعت فرمول یك (كه البته اخبار ضد و نقیضی در باره‌ی احتمال موفقیت آمیز بودن راه اندازی این بخش پارك به گوش می‌رسد)، و پارك پادشاهی صحرا كه دارای جاذبه‌های الهام گرفته از افسانه‌های سنتی عربی است به چشم می‌خورد.‌


در بخش تجاری، بازدیدكنندگان می‌توانند در بازار عظیم پارك خرید كرده، در رستوران‌های فراوان آن غذا صرف نمایند و در هتل‌های متعدد آن اقامت كرده و از تجهیزات ورزشی آن استفاده كنند. آپارتمان‌های مجللی نیز كه به سبك معماری توسان ساخته شده‌اند به چشم می‌خورند. ساخت پروژه‌ی سرزمین دبی در حدود 64 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داشته و برآورد می‌شود كه در سال 2020 به پایان رسیده و به بهره‌برداری برسد

[]
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر